BENGT RUDA. fåtöljer, ett par, "Domstolsfåtöljen", etikettmärkta Nordiska Kompaniet, Triva, daterade 3/10-1958. Möbler - Fåtöljer & Stolar - Auctionet
BENGT RUDA, fåtöljer, ett par, "563-037", ur "Triva-serien", Nordiska Kompaniet, 1950-tal. | Bukowskis Market | Fåtölj, Serier
Fåtölj ”Triva” Bengt Ruda. Brickmärkt Nordiska Kompaniet Stockholm (NK) Stoppning torr. – Auktionshuset i Örebro AB
Fåtölj, med fotpall, Bengt Ruda, Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet, 1950-tal, röd klädsel, svartlackerade benstativ, märkta: ”Triva NK: s VERKSTÄDER NYKÖPING MADE IN SWEDEN”. Metropol - Auktioner i Stockholm och på nätauktion
BENGT RUDA, fåtöljer, ett par, "Triva-serien.", Nordiska Kompaniet, modellen formgiven 1953. - Bukowskis